czwartek, 02 grudzień 2021

Najważniejsze wiadomości z ełckiego ratusza

Publikujemy najważniejsze  wiadomości z ełciego ratusza. Dziś znajdziecie w nich informacje: 

 • Ponad 1,5 mln zł dla ełckich szkół podstawowych w Ełku na utworzenie Laboratoriów Przyszłości
 • Zakończył się remont chodnika przy ul. Wyszyńskiego
 • Nowy ultrasonograf trafił do szpitala Pro-Medica w Ełku
 • Konsultacje społeczne profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych
 • Co wydarzy się w Ełku 

Ponad 1,5 mln zł dla ełckich szkół podstawowych w Ełku na utworzenie Laboratoriów Przyszłości

 Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Środki finansowe w łącznej wysokości ponad 1,5 mln zł zostały przekazane wszystkim szkołom podstawowym w mieście Ełku.

Lp.

Szkoła

L. uczniów

Kwota wsparcia

1

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ełku

317

95 100 zł

2

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Ełku

790

237 000 zł

3

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku

957

287 100 zł

4

Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

767

230 100 zł

5

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku

753

220 000 zł

6

Szkoła Podstawowa Sportowa nr 6 w Ełku

503

150 900 zł

7

Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku

664

199 200 zł

8

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku

553

165 900 zł

 

RAZEM

5304

1 585 300 zł

Udział w Laboratoriach Przyszłości pozwala na sfinansowanie zakupu wyposażenia, które już od 2022 r. będzie obowiązkowe w każdej szkole podstawowej. Szkoły, które nie wykorzystają możliwości wzięcia udziału w programie, będą musiały pokryć koszty zakupu tego sprzętu z innych środków. Misją Laboratoriów Przyszłości jest stworzenie nowoczesnych szkół, w których zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Szkoła ma swobodę w zakresie wyboru wyposażenia dodatkowego i wyboru dostawcy wyposażenia. Jednakże wyposażenie musi pochodzić z opracowanego przez MEN katalogu. 

Szkoła, decydując o wyborze wyposażenia, może zdecydować się na takie, które w największym stopniu odpowiada potrzebom i możliwościom szkoły. Wyposażenie Laboratoriów Przyszłości może być wykorzystywane w realizacji podstawy programowej, na zajęciach dodatkowych, kołach zainteresowań, w przygotowaniach do konkursów etc.  

Katalog wyposażenia podzielony jest na elementy:

 • wyposażenia podstawowego (które szkoły będą musiały albo zakupić w ramach otrzymanego wsparcia albo zapewnić uprzednio w inny sposób) oraz

 • wyposażenia dodatkowego (które może być swobodnie dobierane przez społeczność szkolną).

Obecnie w skład wyposażenia podstawowego wchodzą:

 • Drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami)

 • Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami

 • Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.)

 • Stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

Wśród wyposażenia dodatkowego, które szkoły mogą wybierać dowolnie znajdują się m.in.:

 • Wyposażenie stanowisk do pracy narzędziowej/technicznej (m.in. stoły warsztatowe, montażowe, stolarskie, szafy narzędziowe, tablice, stoliki itp.)

 • Narzędzia (m.in. wiertarko-wkrętarka, piły taśmowe, szlifierki, pistolety do klejenia na gorąco, nożyce, mierniki, kątowniki, cyrkle ślusarskie, obcęgi, wyrzynarki stołowe, laminarki itp.)

 • Robotyka (m.in. klocki do konstrukcji, roboty edukacyjne, biblioteki modeli 3D, mikroskop, skaner kompatybilny 3D, wizualizer kompatybilny z mikroskopem, teleskop it.)

 • Sprzęt AGD (m.in. maszyna do szycia z akcesoriami, zestawy garnków i patelni, wyposażenie kuchni, deska do prasowania, żelazko, lodówka, opiekacz itp.)

 • Sprzęt audio-wideo (m.in. blenda fotograficzna, mikrofon, oprogramowanie do edycji, montażu i tworzenia video, konsola / mikser dźwięku, dyktafon, nagłośnienie itp.)

 • Pomoce projektowe, materiały eksploatacyjne.

Laboratoria Przyszłości skupiają się na wyposażeniu, które służy przekazywaniu wiedzy w sposób innowacyjny, dając szkołom taką możliwość szczególnie podczas nauki stacjonarnej. 

Wyposażenie Laboratoriów Przyszłości pomoże rozbudzić zainteresowania i pasje, które przełożą się na ich dalsze wybory edukacyjne i losy zawodowe uczniów.

 

Zakończył się remont chodnika przy ul. Wyszyńskiego

Mieszkańcy os. Jeziorna korzystają już z nowego chodnika przy ul. Wyszyńskiego. Ułożona została tam nowa nawierzchnia z kostki betonowej oraz ustawiono nowe obrzeża i krawężniki. Prace były prowadzone na 128 metrowym odcinku od skrzyżowania z ul. Jana Pawła II. Wyregulowano również studnie kanalizacyjne.

Jako miasto staramy się sukcesywnie odpowiadać na potrzeby mieszkańców poszczególnych osiedli. Niedawno zakończył się także remont ul. Jeziornej na odcinku od ul. Jana Pawła II do ul. Grajewskiej. Przed remontem była tam droga gruntowa, na której często obserwowało się uciążliwe zastoje wody.

W ciągu roku prowadzone są również remonty cząstkowe nawierzchni ulic, chodników i parkingów w różnych częściach miasta.

 

Nowy ultrasonograf trafił do szpitala Pro-Medica w Ełku

Szpital Pro-Medica w Ełku pozyskał dofinansowanie na zakup nowego aparatu do diagnostyki ultrasonograficznej z funkcją echokardiografii.

Dofinansowanie pochodzi z programu polityki zdrowotnej pn. Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2021. Koszt zakupu urządzenia to 238 360 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 228 539,56 zł 

Aparat do diagnostyki ultrasonograficznej z funkcją echokardiografii służby do wykonywania badań echokardiograficznych (tzw. echo serca). Jest to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala na ocenę przepływu krwi w jamach serca, naczyniach krwionośnych (żyłach, tętnicach). Dzięki badaniu możliwa jest też dokładna ocena budowy i pracy serca (m.in.: grubość i kurczliwość ściany, funkcjonowanie zastawek, wielkość komór serca).

 

Konsultacje społeczne profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych

Mieszkańcy Ełku mogą zgłaszać swoje uwagi i sugestie do społeczne projektu Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2022.

Głównym celem konsultacji jest zebranie uwag oraz opinii mieszkańców Ełku oraz instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i innych podmiotów z terenu miasta, których cele statutowe związane są z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Konsultacje będą trwały do 2 grudnia.

Formy przeprowadzenia konsultacji społecznych:

Forma pośrednia:

 • przesłanie wypełnionego i podpisanego formularza konsultacyjnego w okresie trwania konsultacji pocztą tradycyjną na adres Urzędu Miasta Ełku, ul. Piłsudskiego 4, 19-300 Ełk lub osobiste dostarczenie wypełnionego i podpisanego formularza do Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Ełku przy ul. Piłsudskiego 4.

Forma bezpośrednia:

 • przekazanie uwag bezpośrednio pracownikowi Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku podczas dyżuru konsultacyjnego, w dniach i godzinach pracy Urzędu w budynku przy ul. Piłsudskiego 2, tj. (poniedziałek w godz. 8.00-16.00 oraz od wtorku do czwartku w godz. 7.30-15.30).

 Projekt Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2022 dostępny jest na www.elk.pl

 

 Wydarzy się:

 

Gitara niejedno ma imię Recital gitarowy Jakuba Siemieniewicza

Termin: 4 grudnia

Miejsce: sala ZEBRA ECK

godz. 17.00

Wejściówki bezpłatne

Jakub Siemieniewicz to muzyczny wychowanek Szkoły Artystycznej w Ełku i stypendysta Prezydenta Miasta Ełku. Recital gitarowy młodego muzyka, który zaprezentuje kompozycje własne, utwory klasyczne, a także wystąpi w duecie z Wojciechem Popielarzem. Na scenie pojawi się również w swoim debiucie grupa Kod czerwony w repertuarze zespołów: Metallica, AC/DC, Lady Pank i IRA.

Więcej informacji na: http://eck.elk.pl/wydarzy/recital-gitarowy-jakuba-siemieniewicza/

 

Jarmark Świąteczny

Termin: 4 grudnia

Miejsce: plac przed ECK

godz. 10.00-16.00

 Ełckie Centrum Kultury zaprasza na Jarmark Świąteczny, podczas którego będzie można poczuć świąteczny nastrój i atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Świąteczny Jarmark to dla wszystkich odwiedzających okazja do zakupu wyrobów mistrzów rzemiosła artystycznego oraz rękodzielnictwa, spróbowania regionalnych wędlin, miodów czy chlebów. To również szczególne wydarzenie dla wystawców, którzy jak co roku będą mieli okazję zaprezentować swoje produkty setkom mieszkańców Ełku i okolic.

Zgłoszenia zbierane są przez ECK do 30 listopada 2021r.

Osoba do kontaktu:

Małgorzata Gałczyńska, pokój nr 7, tel. 606 439 085, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Więcej informacji na: http://eck.elk.pl/wydarzy/jarmark-bozonarodzeniowy/