wtorek, 07 marzec 2023

VII Międzynarodowy Konkurs Literacki im. Siegfrieda Lenza

Fot. Archiwalne elk.pl Fot. Archiwalne elk.pl

Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku im. Zofii Nasierowskiej zaprasza do udziału w tegorocznej edycji Konkursu Literackiego im. Siegfrieda Lenza. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ełku. Nabór utworów literackich już ruszył i potrwa do 3 czerwca 2023 r.

Ruszył nabór prac w VII Międzynarodowym Konkursie Literackim im. Siegfrieda Lenza, który odbywa się pod Patronatem Prezydenta Miasta Ełku. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie utworów do dnia 03 czerwca 2023 roku. Pula nagród w konkursie to 10 000 zł.

Utwór musi być pracą własną, dotychczas nie publikowaną i nie nagradzaną w innych Konkursach. Musi być całkowicie oryginalny oraz nie zawierać przeróbek innych utworów. Wymagania dotyczące objętości utworu to: minimalnie 10 000 znaków, a maksymalnie 30 000 znaków. Utwór musi być nadesłany wyłącznie w formie elektronicznej – otwartych plików tekstowych (w plikach: doc ); utwory nadesłane w innych formatach nie będą zakwalifikowane do udziału w Konkursie.

W 2022 roku na konkurs zgłoszono 62 prace z kraju i zagranicy.

Zwyciężyli:

  • 1 miejsce Patryk Zalaszewski za “Mimo Boga”

  • 2 miejsce Małgorzata Szczecina za “Ogórki”

  • 3 miejsce Michał Kaźmierczak za “O babkowym umieraniu”

Wyróżnienia otrzymali:

  • Izabela Degórska za “Niepamięć”

  • Karolina Stypuła za “Białe kołyski Europy”

  • Maja Marta Piekarska za “Być może koniec sierpnia jest równie przyjemny”.

Celem konkursu jest zwiększenie zainteresowania słowem pisanym, literaturą współczesną. Stworzenie możliwości docenienia i popularyzowania wartościowej twórczości debiutantów. Promocja miasta - a przez to także promocja twórczości mieszkańców. Zachęcenie młodych ludzi do wyrażania swoich emocji, uczuć, przekonań, sądów w literaturze, promocja wzajemnego zrozumienia.

Siegfried Lenz

Wybitny niemiecki pisarz urodzony w 1926 w Ełku, zmarł w 2014 w Hamburgu. Autor „Muzeum Ziemi Ojczystej”, „Lekcja niemieckiego”, „Słodkie Sulejki”. W dniu 18 października 2011 r. Siegfried Lenz odebrał w Ełku tytuł Honorowego Obywatela Miasta. W uroczystości uczestniczyło prawie 300 gości z Polski i z zagranicy.

Więcej informacji i regulamin konkursu dostępne na https://biblioteka.elk.pl/vii-miedzynarodowy-konkurs-literacki-im-siegfrieda-lenza/