środa, 22 grudzień 2021

Ponad 300 nowych miejsc pracy - 36 milionowa inwestycja fińskiego producenta łodzi w Ełku

Fot. SAXDOR YACHTS Fot. SAXDOR YACHTS

Podpisana 6 marca 2020 r. przez Miasto Ełk umowa sprzedaży nieruchomości o powierzchni 2,3 ha przy ul. Produkcyjnej, efekt wielomiesięcznych rozmów i negocjacji dotyczących m.in. lokalizacji, warunków współpracy z fińską firmą SAXDOR YACHTS- zapoczątkowała pracę nowoczesnego zakładu produkcyjnego, który świetnie się rozwija, prężniej niż zakładano. Fiński producent łodzi motorowych Saxdor Yachts rozpoczął budowę nowej hali produkcyjnej w Ełku. Szacowany koszt inwestycji to 36 milionów złotych.

Duży popyt od strony sprzedażowej sprawił, że firma bardzo dobrze się rozwija - mówiła w rozmowie z nami  Marzena Romanowska, Kierownik do Spraw Komunikacji,  w Saxdor Yachts. 

Początkowo plany i nadzieje wiązały się z zatrudnieniem około 100 osób, dziś jest szansa, że ta liczba będzie dużo większa - mowa nawet o 300 nowych miejscach pracy. Na chwilę obecną firma zatrudnia już blisko 250 osób. Przypominamy, że Firma SAXDOR YACHTS specjalizuje się w produkcji jachtów, łodzi i statków. 

 Fot. Archiwalne UM/podpisanie umowy 

97292ceff26b5b801e881e434ab1771b

IMG 5385ggg

Stocznia Saxdor, działająca w Ełku od 2019 roku, wchodzi w nowy etap rozwoju dzięki inwestycji w nową halę produkcyjną o wartości 36 milionów złotych. Inwestycja realizowana przez Fińskiego lidera produkcji jachtów motorowych z linią produkcyjną w Polsce, przy współpracy zespołu nadzorczego APP Projekt oraz firmy budowlanej PWHale z Ełku zlokalizowana będzie w Ełku przy ulicy Przemysłowej.

Prace naziemne na terenie działki inwestycyjnej rozpoczęły się w listopadzie 2021, a ich zakończenie planowane jest na październik 2022.

Ekspansja Stoczni Saxdor, która na chwilę obecną zatrudnia 250 osób, ma stworzyć ponad 300 nowych miejsc pracy w regionie Mazur, zarówno dla pracowników fizycznych jak i wysoko wykwalifikowanych specjalistów w zakresie budowy jachtów. Atutem dla przyszłych pracowników mieszkających poza obrębem Ełku, może być dogodna lokalizacja nowego budynku w pobliżu węzła komunikacyjnego Via Baltica, którego ukończenie planowane jest na jesień 2022, w tym samym czasie co zakończenie budowy hali.

 - „Umocnienie pozycji firmy w skali lokalnej jest dla nas tak samo ważne jak ekspansja zagraniczna,” -  powiedział Michał Bendig, Dyrektor Generalny Saxdor Yachts w Polsce.

 - „Jesteśmy firmą międzynarodową, ale czujemy się częścią lokalnej społeczności, dlatego też przy naszym nowym projekcie zdecydowaliśmy się współpracować z wykonawcą z Ełku. Promowanie lokalnych biznesów wśród pracowników Stoczni Saxdor jest również częścią polityki firmy od początku naszej działalności,”  - dodał Bendig.

Nowa inwestycja oraz rozwój obecnych linii produkcyjnych Saxdor Yachts nie byłyby możliwe bez współpracy między firmą a Urzędem Miasta Ełk oraz Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną, które stworzyły korzystne warunki dla kolejnych projektów. Ambicją Saxdor Yachts jest produkowanie łodzi przy użyciu nowoczesnych metod, przy najwyższym poziomie wydajności i jakości procesu produkcyjnego, a nowa stocznia ma to firmie umożliwić. Plany konstrukcyjne zakładają automatyzację procesów produkcyjnych, a projekt budowy odzwierciedla założenia polityki środowiskowej firmy i aktualne wymogi europejskie w zakresie wpływu na środowisko. Szereg usprawnień, takich jak instalacja najnowocześniejszych systemów wentylacyjnych, wpłynie pozytywnie na jakość warunków pracy pracowników produkcyjnych. Firma Saxdor Yachts, założona przez znanego Fińskiego projektanta jachtów, Sakariego Mattilę, nie jest jego pierwszym projektem w tej części Polski.

 - „Sukces poprzednich marek, które stworzyliśmy jako rezultat współpracy fińsko-polskiej uświadomił mi rozmiar potencjału branży w regionie warmińsko-mazurskim,” powiedział Sakari Mattila komentując sukces swojej najnowszej firmy.

 - „Teraz moja całkowita uwaga koncentruje się na rozwoju marki Saxdor i cieszę się, że udało mi się do tego projektu zaangażować najwyższej klasy specjalistów z długą listą sukcesów w swoich zawodach. Saxdor łączy w sobie wszystko co najlepsze z naszych dotychczasowych doświadczeń, a przez ostatnie dwa lata udało nam się udowodnić, że jesteśmy skazani na sukces,” - dodał Mattila.

Stocznia Saxdor w Ełku (Elite Shipyard Sp. Z o.o.) jest częścią firmy Saxdor Yachts z siedzibą w Helsinkach. Sieć dystrybucji jachtów Saxdor po dwóch latach działalności obejmuje ponad 40 rynków krajowych na pięciu kontynentach. Saxdor, jako pierwsza skandynawska marka, wszedł również na rynek amerykański poprzez współpracę z największą siecią lokalnych dealerów MarineMax. W najbliższym czasie firma planuje rozpocząć produkcję łodzi na rynek amerykański w Stanach Zjednoczonych.

 - „Niezwykle dynamiczny rozwój i szybka międzynarodowa ekspansja to dwa czynniki, które odróżniają markę Saxdor od jej konkurentów na całym świecie,”  - powiedziała Erna Rusi, Dyrektor Generalna Saxdor Yachts.

 - „Jesteśmy dumni, że udało się nam połączyć najlepsze elementy polsko-fińskiej współpracy w celu uzyskania produktu wysokiej jakości. Nowa stocznia, w której mamy nadzieję rozpocząć produkcję jeszcze w 2022 roku, pozwoli nam rozwinąć się jeszcze bardziej,”  - dodała Rusi.

O firmie: Stocznia Saxdor (Elite Shipyard Sp. z o.o) to producent łodzi motorowych, wchodzący w skład fińskiej spółki Saxdor Yachts z siedzibą w Helsinkach. Saxdor Yachts produkuje dwa modele łodzi motorowych: Saxdor 200 oraz Saxdor 320 (w wariantach GTO i GTC), których sprzedaż odbywa się za pośrednictwem sieci dealerów w ponad 40 krajach na pięciu kontynentach. Łodzie Saxdor otrzymały wiele międzynarodowych wyróżnień, w tym Best of Boat Award 2020, European Power Boat of the year 2021 oraz nominację Motor Boat Award 2021. Działająca w Ełku, woj. Warmińsko-Mazurskie, Stocznia Saxdor zatrudnia obecnie 250 pracowników. 

Serdecznie zachęcamy do śledzenia działalnościStocznia Saxdor.7ca992d9c41d8113386860bc0d28f677